A CÉLMo-ról beszélgettünk
Beszélgetésekben elhangzott kérdések és válaszok
**************************************************************************************
-
Mi az hogy „lokálpatrióta”?
-
Lokálpatrióta az az ember, akinek fontos a lakóhelye, a környezete. Jól szeretné érezni magát az otthonában, és ezért tenni is hajlandó.
-
De mit tehetünk mi kisemberek?
-
Ha a helyi közösség összefog, akkor a saját, általuk ismert embert választhatják meg képviselőnek, nem pedig egy ismeretlen pártembert.
-
Ugyan már, mit ér az én egy db szavazatom!
-
Egy önkormányzati képviselőt kétezer szavazóból alig 4-500 szavazattal választanak meg. Egy ekkora közösséget a hálózatunk fél év alatt megszervez, így mire kiírják a választást, nekünk a nyeréshez biztos szavazólétszámunk már megvan! Nincs kampány, nekünk nem kell hazug ígéretekkel csábítani a szavazókat, mert a következő egy évben mi mindent előre megbeszélünk és elhatározunk.
-
Mi ez a „hálózat”? Olyan illegálisnak tűnik, amiben nem szívesen vennék részt!
-
Miért lenne illegális a barátainkkal kapcsolatot kialakítani és ezen a kapcsolat-hálón megbeszélni mindent, amik minket foglalkoztatnak?
-
Akkor ez nem is párt, mozgalom, egyesület, vagy szövetség?
-
Nem, a mi hálózatunk emberi kapcsolatok tömegét jelenti csupán. Nem akarunk szervezetet, vezetőséget! Civil elven gondolkodva úgy véljük, hogy mindig a helyiek tudják jól, hogy náluk mi hiányzik, mit kell másként csinálni!
-
És ha a helyieknek van már közösségük?
-
Annak örülünk, mert mi e közösség tagjainak a hálózatba kapcsolása révén ki tudjuk tágítani a lehetőségeiket. Országos kapcsolatokhoz tudjuk a helyi közösségeket juttatni, miközben a hálózat senkinek a munkájába nem beszél bele. Nincs vezetőség, nincs központ, vagy más vízfej, ami azt hiszi: ők tudják a tutit.
-
Ti pont ugyanolyanok vagytok, mint az ÁRH (Állampolgári Részvétel Hete hálózata)?
-
Csak hasonlóságról beszélhetünk. Ők egyfajta tiltakozó programok szervezői, melyek a demokrácia kiteljesítésének irányába hatnak. Mi olyan konkrét, közéleti - szavazói hálózatot szervezünk, mely már a választás előtt biztosítja a közösség akaratának érvényesítését, tényleges részvételének lehetőségét. Mi nem tiltakozunk, hanem csendben, nyugodtan dolgozunk az érdekeik védelméért. Nem lázadozunk, nem hőzöngünk, hanem megoldást keresünk, és alternatív ajánlásokat teszünk le az asztalra.
-
De ha nem tiltakoztok, akkor nem lesztek a médiában, s akkor hogyan fogtok ismertté válni?
-
Mi egyáltalán nem szeretnénk feltűnni, mert nem kampány jellegű támogató gyűjtést folytatunk. Mi olyan személyes, baráti kapcsolatokon alapuló ismerősi kört építünk, ahol az emberek elpanaszolják egymásnak akár az országos hálózatnak is a gondjaikat, és mindannyian megpróbálunk megoldást találni rá. Nem az a lényeg, amit a pártpolitikusok csinálnak, hogy a problémák megoldását ígérik, közben fogalmuk sincs arról, hogy azt hogyan lehetne megoldani. Mi egy eredmény-centrikus hálózat vagyunk. Nem arra készülünk, hogy mi módon nyerhetjük meg a választásokat, hanem arra, hogy a nyerés után mit, hogyan és mikor kell tennünk a változásért.
-
Miért csináljuk?
-
Mi úgy szeretnénk látni az országunkat, hogy itthon, békében, jólétben élhessünk, hogy a gyermekeinket arra taníthassuk: tanulj fiam, és tehetségedet a hazád jobbítására használd! Ez azonban az állampolgári részvétel nélkül nem megy!
-
De miért kellek ehhez én, hiszen jelentéktelen, hétköznapi kisember vagyok, aki tisztességgel végzi a dolgát, és nem akar beleavatkozni a politikába!
-
A Te tudatos aktív cselekvésed legalább olyan fontos, mint mindenki másé, mint a miénk. Amikor az új, az orbáni választási rendszer szerint egyetlen szavazattöbbséggel is lehet nyerni az egyfordulós rendszerben, lehet, hogy a TE egyetlen SZAVAZATOD a döntő? Honnan tudhatod? Ezt senki sem tudhatja, de ha nem szavazol az általad is ismert és elismert képviselő jelöltre, azt fogod kapni, amit a pénz és a hatalom világa rád-erőltet. Mi hisszük, hogy jobbá tudjuk formálni a közéletet, a környékünket. Akarjunk, próbáljunk, tudjunk részt venni, és tegyünk érte, hiszen nem kerül semmibe.
-
Ez a hálózat jobbos vagy balos?
-
Egyik sem.
-
Mi erre a garancia?
-
Te milyen vagy?
-
Én egyik sem.
-
Látod, Te vagy a garancia!
-
Eldöntöttem, hogy belépek! Hogyan tudom ezt megtenni?
-
Ha tag kívánsz lenni, a kitöltött belépési nyilatkozatot eljuttatod a téged megkereső barátodhoz, aki az Email címed, a lakáscímed, és a szándékodnak megfelelő, aláírt nyilatkozataid, ajánlásaid továbbításával a hálózat szervezőitől Tagi kódot kér neked. Az info@celmo.net.in; mail címünkön segítséget, tájékoztatást kérhetsz, s ha beküldöd a tagfelvételi lapodat, a tagikod@celmo.net.in mail címünkről megkapod a kódodat is.
-
Ha csak később szeretnék aktivista, jelölt, vagy szakértő feladatokra jelentkezni, mit kell tennem?
-
Ezek a státuszok már szervezési kötelezettséggel járnak. Aki nem tudja teljesíteni az ott megkívánt tag és aktivista szervezési „kérést”, attól nem lehet elvárni a nagyságrendileg több szavazat megszerzését. Akit senki nem támogat, az nem is lehet alkalmas a célra.
-
Politikailag hová tartoztok? Jobb, bal? Szélső? Közép?
-
Büszkék vagyunk függetlenségünkre! GONDOLKODÓ, FELELŐS, MAGYAR, POLGÁROK vagyunk. Civil szervezetek vezetőiként az elmúlt évek alatt sok politikussal találkoztunk, és mégsem álltunk egyetlen párt oldalára sem. Amit mi képviselünk a részvétel kapcsán, azt általában nem szokták szeretni a politikusok: több részvétel egyenlő kevesebb hatalom a kezükben. Persze mindig akadnak olyanok, akik pártállástól függetlenül értik, hogy mi az ő feladatuk, hivatásuk, és ebben micsoda segítséget jelentenek a jól felépített részvételi folyamatok.
-
Kik szervezik a Hálózatot?
-
A szervezés önkéntes alapokon működik, aktív civilek kezdeményezésére indult 2012. szeptember elsején. Az szervez közösséget aki tenni akar a családja jövőjéért. Kizárólag magánszemélyek, nem szervezetek (nem aktivista csoportok, intézmények) és főleg nem politikai pártok! Gyakorlatilag mindenkinek javasoljuk a taggá válást, aki bármilyen apró szervezkedést fontosnak tart (állami, önkormányzati intézmények, szerkesztőségek, iskolák, osztályok, tanulókörök) működésének javítása érdekében. A részvétel lehetősége mindenki számára nyitott – tehát szabad a pálya!. A jövőnkért vállalt elkötelezettség, a felelősségvállalás, a cselekvési szándék számít.
-
Hogyan szervezkedjek?
-
Ha aktivistaként szervezni szeretnéd a saját közösséged (akár pl. egy városvédő egyesület vezetőjeként, vagy akár egy baráti kör aktív tagjaként) nem kell mást tenned, mint az Interneten fellelhető segédanyagaink segítségével meggyőzni a barátodat, családtagodat, ismerősödet a tagság előnyeiről. Mi, a hálózat szervezői lépésről lépésre segítünk, hogy kiválaszd a hozzád legjobban passzoló cselekvési formát, közösségfejlesztő módszert.
-
A tag, akit meggyőztem a csatlakozásról, hogyan tud a helyi közösséghez, és hogyan tud az országos hálózathoz kapcsolódni?
-
A tagikodcelmo@gmail.com kapsz Tagi kódot az új tagjaidnak, mely szám segítségével névtelenül, de a személyiségedet felvállalva vehetsz részt az internetes oldalainkon lebonyolítandó véleményezésekben, fórumokban, szavazásokban. Mivel a Tagi kód dokumentáltan létező személyt tartalmaz, így befelé a tag teljes felelősséggel tartozik a tevékenységéért, közben kifelé, a hatalom irányában mindvégig névtelen marad, hogy ne lehessen megfélemlíteni, büntetni a hálózatunk egyetlen tagját sem. Minden tag megkapja helyi közösségi koordinátor közvetlen elérhetőségét, így a helyi ügyek mindig helyben szerveződnek. Az infocelmo@gmail.com Email címen felvilágosítást kaphatsz.
-
Mit értünk „részvétel” alatt?
-
A helyi közösséghez és a társadalomhoz tartozás a részvételen keresztül valósul meg, melynek lényege, hogy mindenki tartozzon valahová és valakikhez. Közösségi- társadalmi beágyazottságban éljen, és legyen esélye, lehetősége saját életfeltételeinek javítására, a pozitív változásokra irányuló közös cselekvésre. A hálózatunk e tényt továbbgondolta, és az országos kapcsolatháló kialakítása révén magasabb szintre emeli. Ha ugyanis olyan tömegű közösség szerveződik, akik már magasabb szintű választásokon is eredményesek lehetnek, miért vennénk el a helyi közösségek jogát a magasabb szintű együttműködéstől? Miért akadályoznánk meg, hogy a helybeliek maguk válasszanak országgyűlési képviselőt? Miért akadályoznánk meg, hogy a helyi közösségek országos együttműködése akár miniszterelnök jelöltet állítson?
-
De ehhez már politikai párt kell, és mi nem kérünk a pártokból!
-
Gondolkozz el: ha a helyi közösségek olyan együttműködési megállapodást kötnek egy új, direkt e célra bejegyeztetett párttal, ami nekik kedvező, miért akadályoznánk meg őket ebben? Hiszen pártonkívüli is lehet a párt jelöltje, így senkinek, semmilyen pártba nem kell belépnie, aki nem akar! Ráadásul olyan együttműködést köthet a helyi közösség a párttal, mely szerint a közösség utasíthatja és hívhatja vissza saját jelöltjét, nem a pártközpont. Így a döntésben a józan ész, nem pedig a pártfegyelem uralkodik majd.
-
Elég bajom van így is, miért kéne nekem csatlakoznom egy új, bizonytalan szervezethez?
-
A valahová tartozás nem csak esélyt, lehetőséget és cselekvési teret jelent, de emberi méltóságot is. Azt jelenti, hogy nem alávetettként, hanem egyenrangúként; nem fogyasztóként, hanem önállóan gondolkodó emberként; nem passzív, beletörődő, izolált lakosként, hanem cselekvő polgárként; nem áldozatként, hanem alkotóként, partnerként helyezzük el a közösség tagjait a közösségi általi fejlesztés folyamatában. Olyanokként, akik kölcsönhatásban állnak egymással, akiknek kapcsolataik, viszonyaik vannak, akik együttműködnek, segítenek egymásnak vagy elfogadnak egymástól segítséget, megoldanak helyi ügyeket, párbeszédben állnak az intézményekkel és a külvilággal – akik tehát közösséget alkotnak.
-
Hogyan is kell pontosan elképzelni a CÉL: Magyarország Hálózatot?
-
A hálózatunk egy decentralizált, közösségépítő és fejlesztő együttműködés, ami annyit jelent, hogy a személyes kapcsolaton alapuló csatlakozó tagon, illetve a helyi kisközösségen múlik, hogyan hívják fel a figyelmet a részvétel fontosságára és a hálózatunk által felajánlott gyakorlatára.
-
Mindig csak kapcsolatot, lehetőséget hallok, de mit jelenthet ez nekem, személy szerint?
-
A tevékenységek, illetve azok megvalósítása gyakorlatilag a helyi közösségeken múlik. A hálózat, mint országos rendszer, képes a megelőző egyeztetések, gyakorlatok alapján, hazai szakmai hálózatok, illetve önállóan dolgozó szervezetek munkáját egy országos egésszé integrálni. Így például a helyi pénzrendszer, illetve a Magyar Polgári Alapilletmény (MPA) bevezetése a családoknak konkrét jövedelemnövekedést is jelent. Egy két gyermekes család, ha mindkét felnőtt dolgozik, semmilyen állami segítségre nem számíthat. Ha a jövedelmük nemkiugróan magas, úgy még a gyerek kedvezményből is csak részben részesülhet. A hálózatunk által tervezett rendszerben 2014-ben havonta 160 ezer Ft-tal nagyobb jövedelemhez jutna csupán abból, hogy a segélyezési rendszert új alapokra helyezzük. Vajon miért fogadjuk el, hogy a társadalom csak fiktív kereseti-papírok miatt segítsen a polgárain? Miért kapjon segélyt az a nem dolgozó sumák, aki papíron a szint alatt keres, és mire fel nem segít a társadalom azokon a szorgalmas, dolgozó tömegeken, akik papíron néhány forinttal több jövedelmet kapnak mint a fiktív szint? Miért ítéljük nyomorra azt aki mindent megtesz a családjáért, és miért segítünk annak, aki visszaél a papír adta lehetőséggel? Egy példa az ezerből: Az állam a családi pótlékot mindaddig folyósítja a felnőtt korú gyereknek, míg a középiskolában bukdácsol. Ezzel szemben a tehetséges, szorgalmas, egyetemre bejutott gyerektől azonnal elveszik a családit. Nem vicc??
-
Miből lenne ez az MPA?
-
Az MPA rendszer egy állami tulajdonú és kezelésű, a svájci WIR Bankhoz hasonlatos pénzügyi rendszeren keresztül működne. Ahogyan a nemzetközi bankrendszer a rendelkezésére álló források közel tízszeresét forgatja meg, helyezi ki a gazdaságba, a mi MPA/WIR Bankunk is a maga virtuális pénzeszközeit gyakorlatilag 10 %-nyi állami – költségvetési forrásból rendezné. Ez a rendszer alapvetően csökkentené a belső eladósodást is, és lehetővé tenné az állami elosztó rendszerek teljes átalakítását. A szociális, egészségügyi, nyugdíj rendszereket teljes egészében e rendszeren belülre helyeznénk, de lehetséges, hogy az oktatást is ide kéne sorolni.
-
Kik és milyen programmal jelenhetnek meg szakértőként a hálózatukban?
-
A hálózatunkba mindenki csatlakozhat szakértőként, aki szakterületét kiemelten fontosnak érzi az általános elveink mellett: a emberi kezdeményezés, cselekvés és részvétel fejlesztését, a demokrácia és a civil társadalom erősítéséért. Örömmel fogadjuk olyanok érdeklődését, akik szívesen szerveznének szakmai konzultációkat, vitákat és egyeztetéseket. Elsősorban ötleteket, hiány-bemutatásokat, kritikai megjegyzéseket, és ezekhez alternatív javaslatokat várunk, melyek alkalmasak arra, hogy a hálózatunk internetes oldalain részletesen megvitassunk, döntésre előkészítsünk.
-
Polgármester / képviselő vagyok a faluban. Nálunk nincsenek pártemberek. Jelenthet előnyt a csatlakozásom?
-
A hálózatunkban mindenki csatlakozhat jelöltként is, így a gyakorlatilag független státuszát továbbviheti, de ehhez jelentős pluszokat is kaphat. A beleszólási lehetőség országos folyamatokba jelenleg nem áll egyetlen független polgármester vagy képviselő rendelkezésére sem. Ha a hálózatunk tagja lesz, figyelemmel kísérheti a hálózat munkáját, és időbe eldöntheti: fontos-e önnek a kapcsolatháló. Ha a barátai, ismerősei is a hálózat tagjaként támogatják, akkor biztos szavazóbázisa lesz. Mi semmire nem kényszerítjük tagjainkat, mert ajánlásokkal, alternatívákkal segítjük az eredményesebb munkavégzést. Tagjaink egyszerre élvezhetik a függetlenség előnyeit, és a párthoz tartozás többlet jogosítványait.
-
De azt írtátok, hogy a Hálózat egy politikai párttal együttműködve akar eredményesebb lenni!
-
Igen, mi a politikai párttal való együttműködést nem behódolásnak, alávetettségnek, hanem egyenrangú partnerek kölcsönös előnyökön alapuló együttműködésének tekintjük. Civilként maximálisan elutasítjuk, hogy egy politikai párt ránk kényszerítsen valamit. Ránk nem vonatkozik a pártfegyelem. Mi annyit adunk a pártnak, amennyit a vele írásban kötött Együttműködési Megállapodásban ígérünk – és a feltételeket mi szabjuk meg. A pártnak is előnye lesz, hiszen gyakorlatilag mi a szavazó tömeget adjuk, ők csak a formát.
-
Nem értem: mire jó egy párthoz csatlakozni?
-
A rendszer lényege a helyi érdekek képviselete. Felmerült azonban, hogy amennyiben helyben hatékonyak lehetünk, akkor miért ne szóljunk hozzá az úgynevezett „nagypolitikához”? A hálózatunk taglétszáma ugyanis már a választások kiírása előtt hónapokkal elérheti azt a mennyiség szintet, amelyik biztos győzelmet jelenthet a parlamentben. Miért hagyjuk a politikai pártokra, hogy megint becsapjanak minket? Ezt el lehet kerülni, ha egy „saját” pártot alkalmazunk erre a célra.
-
De miért nem alapítunk eredetileg is pártot?
-
Egyszerű az ok: a civilek nem szeretik elkötelezni magukat politikai párthoz, és a törvény is tiltja a szervezeteknek a közvetlen politizálást. Hálózatunk minden jogszabályt tiszteletben tart, ezért nem szervezeteket toboroz, hanem magánszemélyeket, választó polgárokat. A magánembernek senki sem tilthatja meg, hogy politikai szerepet és társadalmi tevékenységet egyszerre végezzen.
-
Ha komolyan gondoljátok a rendszerváltást, mihez kezdtek a szociális szférával?
-
A szociális és munkaügyi szektort összevonjuk és megszabadítjuk a pénzelosztás terhétől. Nem lesz többé segély, támogatás, mert ezt az összeget az emberek alanyi jogon kapják meg a Magyar Polgári Alapilletmény (MPA) rendszerében. A felszabaduló humán és dologi erőforrásokat a rendszer személyre állítására fordítjuk. Minden egyes rászoruló embert egyénileg és családjában is kell támogatni mindaddig, míg beindulnak pozitív változások, melyek később már csak időszakos kontrollt igényelnek.
-
Mit kezdtek például a családon belüli erőszak problémájával?
-
Szerintünk ez a gond csak kitartó és személyes segítséggel, támogatással oldható meg. A kriminalizálást elkerülni, megelőzni kell, nem kiterjeszteni. Szociológusokra, pszichológusokra, családsegítőkre és szociális munkásokra van szüksége az országnak, nem börtönőrökre.
-
Mit terveztek az oktatásban?
-
A közoktatásban a minőségi NEVELÉS-re kell áthelyezni a hangsúlyt. A nemzet polgárai nem élőállatok, hogy költséghatékonysági alapon összezsúfolják a gyerekeket, ezzel lehetetlenné téve a nevelést az óvodákban és iskolákban. A hátrányos helyzetűek esetében 15 főre, a normál esetben 20 főre maximalizálnánk az osztályok létszámát. A sport-testnevelési órákat a jelenlegi óraszámhoz pluszban, az elméleti órák közé elosztva terveznénk be. CÉL, hogy minél többet hozzunk ki minden egyes gyermekből, hiszen országunk egyetlen kincse a polgárainak szürkeállománya. Nekünk pedagógusokra, nem óraadókra van szükségünk, és a minőség mérése sem lehet csupán a mérhető, tesztelhető anyag. A kreativitást, a tehetséget fel kell lelni, mert az országunk boldogulása a gyermekek kezében van. Elit oktatást nem szabad tűrni, de támogatni kell a kiemelt tehetséggondozást.
-
Mi lesz a felsőoktatással?
-
A kádári norma finanszírozás eleve rossz. Az állam ne iskolákat, lobbikat támogasson, hanem ösztöndíj rendszerrel biztosítsa minden egyes gyermek számára a tehetsége szerinti kibontakozást. Meg kell újítani a felvételi rendszereket, és a tehetségre, az alkalmasságra koncentrálva kell felvenni lehetőleg minden fiatalt. Az oktatási intézményeket olyan gazdálkodásra kell késztetni, hogy a tényleges, lehetőleg minél kedvezőbb szintű önköltséget számítson fel minden egyes diáknak, mert az állam a tanulmányi költségeket a szaknak megfelelő átlag szintig finanszírozza az ösztöndíjban. A diákok gyakorlatilag meghatározzák, hogy melyik intézmény lesz életképes. Az első évben minden felvett tanuló ingyenesen tanulhatna, de a második évtől tanulmányi eredmény és vagyoni helyzet alapján kapnának ösztöndíjat. Az ugyanolyan teljesítményű gazdag és szegény diák közül természetesen a szegény magasabb állami támogatást kapna, ahogy a jobban teljesítő, azonos körülmények közül kikerült diák is.
-
Mi lesz a társadalmi presztízzsel?
-
CÉL hogy országunkban ismét az orvos, a tanító, a szellemi élet nagysága, a köztisztviselő legyen újra a kiemelt presztízs, ne pedig a pénzzel, a hatalmi kapcsolattal rendelkező, vagy a közismert de teljesítmény nélküli látszat – celeb.
-
Mit gondoltok a pártok finanszírozásáról?
-
A pártokat teljes körű vagyonelszámolásra köteleznénk, és vagyonukat visszaállamosítanánk. Ingatlant tulajdonba nem kaphatnának, csak használatra. A pártalapítványokat azonnal meg kellene szüntetni, vagyonukat az MPA rendszerébe utalni. A pártok a jövőben csak egy új 1%-os rendszerben kapnának a tagdíjuk mellé finanszírozást. A pártok csak tagdíjat fogadhatnának el és csak magánszemélytől. A választások költségét az állam minden jelölt számára egyenlően, normatív módon, részletes elszámolás kötelezettségével biztosítaná.
-
Mit gondoltok a társadalmi szervezetek finanszírozásáról?
-
Szerintünk a társadalmi szervezetek tényleges létét kellene elősegíteni. Nem számlagyűjtéssel, és nem végtelen működési támogatással. Működési támogatást a szervezet első öt évében kaphatna. Projekt-támogatást pályázat útján, akár sok évre folyamatosan is. Az ellenőrzést a bürokrácia helyett a tényleges teljesítmények és a hatások folyamatos figyelemmel kísérésére kellene helyezni. Országosan egységes, minden jellegű pályázatra érvényes kiírási, elbírálási és ellenőrzési folyamatokat és standardokat kell kidolgozni. Szükség van országos civil képviseleti rendszerre -ezt az állam finanszírozná. Fontosnak tartjuk az adományozás támogatását is – pl: az ÁFA kivetés visszavonása.
-
Mit gondoltok az állam és az egyházak kapcsolatáról?
-
Szerintünk az egyházak a személyi szabadság fogalomkörébe tartoznak. Az állam és egyház kapcsolatában a szektorsemlegességet kell érvényesíteni. Az egyházi 1% felett bármely állami finanszírozás indokolatlan.
-
Mit gondoltok a társadalmi bűnbakképzésről?
-
Rasszizmus. Szerintünk ez a gond csak az érintettek tevékeny részvételével, és nem felülről-kívülről kitalált megoldásokkal lehetséges. Az államnak szigorúan be kell tartatnia a személyi szabadságra, a véleménynyilvánításra, és az emberi alapjogokra vonatkozó normákat. Bármely kétely felmerülésekor a legfelsőbb bírói szervezet jogegységi határozata szükséges.
-
Mit gondoltok a büntetésekről?
-
Szerintünk a büntetés végrehajtást két irányban meg kell újítani. Az egyik, hogy minél több kis súlyú bűnt nem elzárással, hanem közhasznú munkával kel